Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014

Αγώνας Ορεινού τρεξίματος Χειμωνιάτικος Ενιπέας- Τρέχοντας στο Βουνό των θεών του Ολύμπου

Πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία την
Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014 ο 9ος Χειμωνιάτικος Ενιπέας. Οι εγγραφές στον φετινό αγώνα ξεπέρασαν κάθε προσδοκία αγγίζοντας της 530, ενώ η οργανωτική επιτροπή του αγώνα βρέθηκε στην πολύ δυσάρεστη θέση να αρνηθεί τη συμμετοχή σε περισσότερους Ο Χειμωνιάτικος Ενιπέας, αγώνας βουνού 23 χιλιομέτρων και θετικής υψομετρικής ανάβασης 1700 μέτρων, διασχίζει ορισμένα από τα ομορφότερα μονοπάτια του Ολύμπου. Η διαδρομή του «ξεναγεί» τους αθλητές στην κορυφή της Γκόλνας, στο μονοπάτι της Καστάνας, στο παλαιό μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου, στο Άγιο Σπήλαιο, στο παλαιό μονοπάτι των αγωγιατών του Λιτοχώρου και στο φαράγγι του Ενιπέα, για να καταλήξει στο Δημοτικό στάδιο του Λιτόχωρου «Πύρρος Δήμας».  από 100 φίλους το ορεινού τρεξίματος…
Τετρακόσιοι είκοσι αθλητές (αριθμός ρεκόρ για την διοργάνωση) από ολόκληρη την Ελλάδα στάθηκαν στην γραμμή της εκκίνησης του αγώνα, ο οποίος πραγματοποιήθηκε σε μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη ημέρα, χαρίζοντας στους συμμετέχοντες πανέμορφες εικόνες του φαραγγιού του Ενιπέα. Νικητής ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός της SalomonHellasμε χρόνο 2.21.52. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χάρης Καλαμπούκας με χρόνο 2.22.31 και στην τρίτη θέση ο Γιάντσεκ Μπόγκοτς της KasimisTraining- Inov8 με χρόνο 2.24.42. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ξένια Καζιμίροβα της KasimisTraining- Inov8με χρόνο 2.45.28. Στην δεύτερη θέση η Γλυκερία Τζιατζιά με χρόνο 2.51.49 και στην τρίτη θέση η Κατερίνα Τσέκοσκα της KasimisTraining- Inov8 με χρόνο 2.56.14 .
Για δεύτερη χρονιά στον Χειμωνιάτικο Ενιπέα βραβεύτηκαν και οι ηλικιακές κατηγορίες. Πιο συγκεκριμένα, στην ηλικιακή κατηγορία Μ18-23 την πρώτη θέση κατέλαβε ο Σταύρος Ζαχαρίου της KasimisTraining- Inov8 με χρόνο 2.34.59. Στην ηλικιακή κατηγορία M40 την πρώτη θέση κατέλαβε ο Αθανάσιος Κουρής της ομάδας Τζουμέρκα (2.30.12), ενώ στην 2η και 3η θέση βρέθηκαν οι αθλητές της Odlo-LaSportiva Σταύρος Στεφανής (2.34.46) και Αλέξανδρος Καμπουρόπουλος (2.39.42) αντίστοιχα. Στην ηλικιακή κατηγορία Μ50 στις τρεις πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι αθλητές Ιωάννης Σβάρνας του Ζεύς Πιερίας (3.11.56), Τάσος Μαστροθεόδωρος της KasimisTraining- Inov8 (3.12.48) και Κωνσταντίνος Παρίζας του ΠΟ.ΦΥ.Ο. Νάουσας (3.20.20.). Τέλος, στην ηλικιακή κατηγορία Μ60+ την πρώτη θέση για μια ακόμη χρονιά κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Καλόγηρος της FifthElement (3.33.51).
Στις γυναίκες την πρώτη θέση στην ηλικιακή κατηγορία W18-23 κατέκτησε η πολλά υποσχόμενη Γλυκερία Τζιατζιά (2.51.49). Στην ηλικιακή κατηγορία W40 την πρώτη θέση κατέκτησε η Κατερίνα Τσέκοσκα (2.56.14), την δεύτερη η Ιωάννα Χουρίδου (3.31.17) και την τρίτη η Κυριακή Αρσένη (3.33.34). Τέλος, την πρώτη θέση στην κατηγορία W50 κατέκτησε η Βίκυ Καρπούζα της KasimisTraining- Inov8 (3.27.11).
Ιδιαίτερα έντονος και υψηλού επιπέδου ήταν ο συναγωνισμός στην κατηγορία του ομαδικού. Την πρώτη θέση κατέκτησε η ομάδα KasimisTraining- Inov8. Για την δεύτερη θέση πάλεψαν σκληρά οι ομάδες SalomonHellas και η KasimisTraining, με την SalomonHellas να κατακτά τελικά την 2η θέση
Η οργανωτική επιτροπή του Χειμωνιάτικου Ενιπέα θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους τους συμμετέχοντες που τίμησαν με την παρουσία τους τον 9ο Χειμωνιάτικο Ενιπέα καταδεικνύοντας με αυτό τον τρόπο την υψηλή εκτίμηση και αποδοχή που έχει ο αγώνας στην καρδιά τους. Με υψηλό αίσθημα ευθύνης η διοργάνωση δεσμεύεται να διατηρήσει και να ανελίξει το επίπεδο του αγώνα.
Ευχαριστούμε, τέλος, τον χορηγό του αγώνα το εξειδικευμένο κατάστημα δρομικών ειδών RunnerStore, καθώς και όλους τους υποστηρικτές και τις εθελοντικές ομάδες που  συνέδραμαν στην υλοποίηση του αγώνα (θα ακολουθήσει αναλυτικό δελτίο τύπου), χωρίς την βοήθεια των οποίων η υλοποίηση του αγώνα θα ήταν δύσκολη.